W sierpniu tego roku, ze względu na pandemię oraz robione przeze mnie prawo jazdy musieliśmy zrezygnować z pierwotnych planów wakacyjnych. Po naradzie postanowiliśmy kamperem udać się w okolice Zwierzyńca. Nocowaliśmy w paru różnych lokacjach, lecz ostatecznie stwierdziliśmy, że najlepszą bazą na podziwanie Roztocza jest Zwierzyniec gdzie spędziliśmy najwięcej noclegów. Czy warto czasami zamiast w góry udać się choćby na Roztocze? Przekonajcie się sami!

Zwierzyniec- miejscowość

Ta urokliwa miejscowość ma bardzo bogatą i ciekawą historię ściśle związaną z rodem Zamoyskich oraz otaczającymi ją lasami. Zwiedzając Zwierzyniec warto zobaczyć okazały budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej wktórym teraz mieści się Zespół Szkół Drzewnych I Ochrony Środowiska, wraz z otaczjącymi go stawami. Niedaleko od wyżej wymienionego budynku (właściwie po drugiej strony ulicy) znajduje się następna atrakcja, czyli osiemnastowieczny barokowy kościół na wyspie p.w. św. Jana Nepomucena. Idąc dalej ulicą Browarną zobaczyć można stary budynek browaru, który powstał w ramach Ordynacji Zamojskiej. Dziś można go zwiedzać oraz korzystać z znajdującej się na jego terenie pijalni piwa. Dalej ulica Browarna zmienia się w plażową. Przy tej ulicy znajduje się zbudowany w stylu szwajcarsikm pałac Plenipotenta, w którym znajduje się zarząd Roztoczańskiego Parku Narodowego. Kawałek dalej z kolei znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, który warto zwiedzić, zwłaszcza gdy podróżujemy z młodszymi dziećmi.

Stawy Echo

Niedaleko Zwierzyńcza znajdują się cztery płytkie zbiorniki zwane stawami Echo. Przy największym i najbliższym miastu stawie znajduje się plaża z kąpieliskiem. Z pobliskiej wieży widokowej przy odrobinie szczęścia zobaczyć można koniki polskie będące jednym z symboli roztocza. My mieliśmy szczęście je zobaczyć.

Florianka

Florianka to ordynacka osada leśna, której historia sięga prawdopodobnie pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Znajdował się tam folwark, którego płody wykorzystywane były między innymi do dokarmiania zimą zwierząt z ordynackiego zwierzyńca. Warto też wspomnieć, że lokacja głęboko w lasach dawała możliwość walki z najeźdzcą zarówno w XIXw., jak i podczas II wojny światowej. Dziś w pozostałościach po folwarku funkcjonuje stajenna hodowla konika polskiego– o ile w warunkach naturalnych zobaczenie tego zwierzęcia będącego symbolem Roztoczanskiego Parku Narodowego, nie jest rzeczą najłatwiejszą to w ośrodku w Floriance szansa na spotkanie tego zwierzaka jest o wiele większa. W pobliskiej drewnianej gajówce znajduje sie izba pamięci z ekspozycją na temat leśnictwa w Ordynacji Zamojskiej.

Szumy nad Tanwią

Rezerwat ten, chociaż nieco oddalony od Zwerzyńca na pewno jest warty zwiedzenia wędrując wzdłuż rzeki Tanew podziwiać można liczne małe wodospady zwane ,,szumami”, miejsce jest wyjatkowe i spacer okolicznymi szlakami na pewno przyniesie wiele satysfakcji (warto również przejść się kawałek dalej nad rzekę Jeleń, by zobaczyć największy wodospad na roztoczu). Nas osobiście prócz wyżej wspomnianych ,, szumów” zauroczyły dywany kwitnących akurat wrzosów.

Szlaki w okolicach Zwierzyńca

Na terenie Roztoczńskiego Parku Narodowego znajduje się wiele szlaków i ścieżek przyrodniczych. Mimo iż najlepszymi sposobami na podziwianie Roztocza są rowery i kajaki warto również poznać ten rejon na własnych nogach. My podczas tego wyjazdu, mimo istnienia ,,klasycznych” szlaków turystycznych, korzystaliśmy głównie z dobrze oznakowanych i poprowadzonych w fomie kółek ścieżek Nordic Walking. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wszystkie startują z parku przy którym staliśmy naszym kamperem. Ich niewielkie dystanse pozwalają również na spacery z młodszymi dziećmi. My zamiast przechądząc każdy szlak osobno połączyliśmy te trasy w dwie wycieczki. Pierwsza łączyła szlak czerwony (rozszerzony o dojście do cmentarza wojskowego i miejsce pamięci narodowej) z szlakiem zielonym (podczas przechadzki warto zwrócić uwage na pomnik leśników oraz Rezerwat Bukowa Góra). Druga wycieczka prowadziła w całości trasą czarną, której niewątpliwą krajoznawczą perełką jest cmentarz żydowski. Obie trasy są łatwe i przyjemne, oraz pozwalają dosyć dobrze poznać najbliższe otoczenie Zwierzyńca.

Gdzie nocować w Zwierzyńcu?

Ze względu na to, że podróżowaliśmy kamperem nie będę tu wspominał o kwaterach tylko o miejscach dogodnych do postawienia mobilnego domku, takie miejsca w Zwierzyńcu są dwa. Pierwszym i najlepszym bo darmowym miejscem jest parking przy ,,Zwierzyńczyku”. Jest to duży parking praktycznie w centrum miasteczka, na, którego terenie znajdują się toalety publiczne. My spędziliśmy tam parę dni i możemy to miejsce polecić, ze względu na jego fenomenalne położenie oraz osczędność pieniędzy związaną z kosztami noclegów na kempingach, czy w kwaterach. Warto wspomnieć, że na terenie parkingu nie ma żadnych pryszniców. Drugim miejscem w którym można postawić kampera jest camping ,,Echo”. Jest to dobrze wyposażony przestronny kemping położony, również w obrębie centrum Zwierzyńca. Zaraz obok niego znajduję się Biedronka. Mimo, iż nie można mu niczego zarzucić moim zdaniem nocleg na nim zamiast na wyżej wspomnianym parkingu ma sens tylko w sytuacji braku prysznica w kamperze, czy noclegu pod namiotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *